Въпрос: Каква е точността на полиграфа? Може ли да бъде получен некоректен резултат?
Методът на полиграфа е много точен и може да бъде квалифициран, като непогрешим, ако бъде проведен според точните процедурни практики. Зависи и от адекватното му провеждане от полиграфиста и физическото и емоционалното състояние на изследвания към момента на провеждане на полиграфското изследване. Според Американската асоциация на полиграфистите, най-могъщата професионална структура в Света в сферата на полиграфските изследвания, над 250 проучвания са проведени през последните двадесет и пет години по отношение на точността на тестване с полиграф. Доказано е, че точността на резултатите при методологията на Клиф Бакстър за провеждане на полиграфските изследвания и оценката на получените полиграми, е в границите на 99.6 – 99,8 %. Съвсем наскоро, изследванията показват, че точността на компютърното тестване с полиграф надвишава посочения процент. Минималните възможности за получаване на некоректен резултат могат да бъдат вследствие на провеждане на полиграфски изследвания при неточна предварителна информация за конкретния случай и съответно погрешна формулировка на зададените въпроси.
Въпрос: Какво представлява полиграфът или детекторът на лъжата?
Полиграфът е научен, диагностичен инструмент, който често се нарича „детектор на лъжата“. Би било по-подходящо обаче, да го наречем „установяващ истината“. Полиграфа е съвкупност от няколко инструмента, които отчитат настъпилите физиологични реакции в процеси, неконтролируеми от човека вследствие на зададени стимули (въпроси).
Въпрос: Може ли емоционалното състояние на изследвания да повлияе върху резултата от полиграфския тест?
Ако човек изпитва притеснение от това, че се явява на полиграфски тест, тогава получените физиологични реакции вследствие на зададените стимули, а именно въпросите, свързани с темата на изследването, не биха се повлияли от това притеснение. При провеждане на полиграфско изследване и при наличието на упражнено насилие и интензивен емоционален тормоз – набеждаване на изследвания, може да се получи противоположен на истината резултат, а именно фалшиво- позитивен резултат, т.е. невинно изследвано лице да получи резултат лъжа. Именно полиграфистът трябва да направи качествена оценка за това дали съществува такова набеждаване и дали полученият резултат не е с горе-посочения характер. След получен резултат лъжа, при силно емоционално натоварено изследван лице, е задължително да се проведе последващ тест, който да потвърди или отхвърли получения резултат.
Въпрос: Може ли изследваното лице да бъде предварително запознато с въпросите от теста?
Да. Изследваното лице ще бъде предварително запознато със значимите теми на изследването. Всеки един от въпросите от полиграфския тест ще бъде предварително обсъден и подробно разяснен на изследвания, преди той да бъде тестван с полиграфа, за да бъдат отчетени неговите физиологични реакции при даването му на отговор.
Въпрос: Колко време отнема едно изследване с детектор на лъжата?
Времетраенето на едно полиграфско изследване е от порядъка на два часа, но то може и да продължи и повече при необходимостта от последващи тестове.
Въпрос: Може ли да се извършат тестове на чужд език?
Да, могат да извършват тестове на всички езици чрез екип от високо квалифицирани езикови експерти.